انواع روغن های هیدرولیک

روغن هیدرولیک چیست؟

روغن هیدرولیک به طور معمول نوعی سیال یا مایع صنعتی است که می تواند در سیستم های هیدرولیک استفاده شود. هنگامی که تحت فشار قرار می گیرد، روغن هیدرولیک که همان سیال اصلی در این سیستم ها است، تحت فشار قرار می گیرد و ظیفه تبدیل نیرو را بر عهده دارد. با این حال، دلیل اصلی استفاده از روغن های هیدرولیک برای این کار این است که تراکم پذیری تقریبا صفر دارند.

در حقیقت، روغن های هیدرولیک به دلیل تراکم پذیری بسیار کم، میتوانند در سیستم های هیدرولیک تحت فشار کار کنند. این روغن ها نیز در انواع مختلف توسط پالایشگاه های پتروشیمی ساخته شده اند تا بتوان از یک محصول مناسب در سیستم های هیدرولیک مختلف استفاده کرد.

 

کاربردهای انواع روغن هیدرولیک

انواع مختلفی از روغن های هیدرولیک در بازار وجود دارد. روغن هیدرولیک مانند سایر روغن ها از «روغن پایه» و مواد افزودنی تشکیل شده است. بسته به مواد افزودنی و روغن پایه، موارد استفاده متفاوتی دارد.

در دستگاه های پرس سنگین و حتی سبک، دستگاه های گردان، سیستم های انتقال نیرو، سیستم های هیدرولیک در خودروهای دارای فرمان گیربکس هیدرولیک و ماشین آلات هیدرولیک صنعتی، از روغن هیدرولیکی استفاده می شود.

در واقع روغن هیدرولیک صنعتی یک لایه روغن محافظ بین قطعات تشکیل می دهد که سایش و اصطکاک را کاهش می دهد. همچنین به عنوان یک روغن محافظ در برابر زنگ خوردگی اجزای فلزی به خوبی عمل می کند.

 

روغن هیدرولیک صنعتی چه جایگاهی در بخش صنعت دارد؟

پرطرفدارترین نوع روغن صنعتی روغن هیدرولیک است که به دلیل مصرف گسترده و کاربردهای فراوان آن، انواع متفاوت و مختلفی دارد.

به عبارت دیگر، روغن هیدرولیک به عنوان ماده ای برای انتقال انرژی عمل می کند و اگر مشکلی پیش بیاید که مانع از انجام این کار شود، دستگاه ما دچار نقص و اختلال و یا وقفه در کار می شود. انواع مختلف روغن هیدرولیک اغلب در بسیاری از بخش ها برای روانکاری و تسهیل عملکرد دستگاه استفاده می شود.

برخی از انواع روغن هیدرولیک، مانند سایر مشتقات روغنی، بر اساس سینتتیک ساخته می شوند که به دلیل آلودگی هوا و کارایی طولانی تر روغن، کاربرد بیشتری نسبت به روغن بیس (پایه) دارند.

 

انواع روغن هیدرولیک

روغن های هیدرولیک گرید 5، 10، 22، 32، 46، 68، 100، 150 و 220 در دسترس هستند که گریدهای 46 و 68 کاربردی ترین در بخش صنعت هستند.

روغن های هیدرولیک از نظر سطح کیفی با سطوح مختلف HL ، HLP و HVLP با سطوح متفاوت مقاومت در برابر تغییرات دما تولید می شوند. به عنوان مثال، سطح HVLP دارای شاخص گرانروی بیشتری است، که باعث می شود روغن مقاومت بیشتری در برابر نوسانات دما داشته باشد، درنتیجه کمتر خواص خود را از دست بدهد، بنابراین می تواند عملکرد بهتری نیز داشته باشد.

 

روغن هیدرولیک فله ای (بالک)

 • مزایا
 1. کاهش آلودگی (در مخازن ذخیره سازی و حمل و نقل)
 2. افزایش مسافت پیموده شده و فواصل تعویض روغن
 3. افزایش عمر موتور
 4. هزینه های کمتر تعمیرات موتور
 5. قیمت کمتر
 6. هزینه های حمل و نقل و انبارداری کمتر

 

 • معایب
 1. امکان دخل و تصرف بیشتر روغن مظروف
 2. امکان آلودگی

 

انواع مختلف روغن هیدرولیک طبق استاندارد ISO 6743

1.روغن پایه یا روغن بیس به روغنی گفته می شود که هیچ مواد افزودنی به آن اضافه نشده باشد. این نوع از روغن هیدرولیک از اولین انواع روغن هیدرولیک موجود در بازار بوده است.

2.روغن های گردشی یا هیدرولیک که حاوی مواد افزودنی برای جلوگیری از زنگ زدگی و اکسیداسیون هستند.

3.روغن‌های هیدرولیک جدید که با افزودن مواد ضد سایش به روغن‌های HL، که در حال حاضر پرمصرف‌ترین روغن‌های هیدرولیک هستند، ایجاد می‌شوند.

 1. روغن های هیدرولیک HM که برای کار می توانند در بازه زمانی گسترده ای استفاده شوند.

 

فواید و موارد استفاده روغن هیدرولیک

اگر روغن هیدرولیک از کیفیت مناسبی برخوردار باشد، طول عمر روغن هیدرولیک نیز افزایش می یابد و شما نیازی به تعویض آن در زمان خیلی زود ندارید و همچنین عملکرد بهتری نیز دارد و ماشین‌ آلات شما دیرتر به تعمیرات نیاز خواهند داشت که در نتیجه هزینه‌های اضافی شما کاهش می یابد.

 

خلاصه مطالب

روغن هیدرولیک اغلب برای روانکاری، انتقال نیرو، کاهش اصطکاک و سایش، هماهنگ کار کردن با سایر قطعات و محافظت در برابر زنگ زدگی و استفاده می شود.

هنگام کار با روغن های هیدرولیک، یک نکته را باید در نظر داشته باشید این است که انواع روغن های هیدرولیک نسبت به آلودگی وارد شده به آنها کاملا حساس هستند.

زیرا آلودگی، ترکیب شیمیایی و فیزیکی آنها را تغییر می دهد و در عملکرد روغن اختلال ایجاد می کند. با استفاده از روش‌های ساده برای تمیز نگه داشتن روغن هیدرولیک در برابر آلودگی می‌توانید عمر روغن هیدرولیک را افزایش داده و هزینه روانکاری دستگاه را کاهش دهید.

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

ایمان کرامتی

2 مطلب منتشر شده

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش